Rama ne Londer per ngjyrat e Tiranes

20/10/2009 19:40

Mes debatesh te shumta, pelqimit dhe kundershtimeve, nente vjet me pare Edi Rama vendosi t’i nderronte pamjen Tiranes duke nisur lyerjen e fasadave te pallateve me bojera shumengjyreshe.

Ky veprim i kryebashkiakut te Tiranes vazhdon te ngjalle interes edhe sot ne qarqet arkitekturore, vecanarisht ato te artit ne perendim. Me ftese te galerise me fame boterore,Tate Modern ne Londer, Rama sebashku me kuratorin Anri Sala kane mbajtur nje leksion rreth mardhenies te ngushte mes arkitektures dhe artit.

Fillimisht te pranishmit e shumte kane ndjekur dokumentarin e Anri Sales me titull “Dammi i colori” te xhiruar gjate transformimit te Tiranes, nga nje qytet ku dominonte grija ne nje qytet me pallate shumengjyreshe. Ky dokumentar i Sales eshte pjese e koleksionit te galerise Tate sebashku me dy punime te tjera qe mbajne firmen e tij. Duke treguar se perse e ndermorri nje hap te tille kryebashkiaku i Tiranes i  tha audiences, se lyerja pallateve me boje nisi si nje nevoje per te ndryshuar, per t’i dhene fund kaosit te shkaktuar nga sistemi komunist dhe per t’u ndjere te lire.

Ndersa Anri Sala duke e pare lyerjen e pallateve ne kendveshtrimin artistik u shpreh se nga kryeqyteti shqiptar kane hedhur syte artiste me fame boterore te cilen kane ardhur dhe i kane perdorur fasadat e pallateve per ti kthyer ne punime arti. Brian Clarke drejtor i Fondacionit Britanik te Arkitektures u shpreh se rasti i Tiranes shumengjyreshe, eshte nje leksion per te gjithe, pasi tregon se gabimet njerezore te se shkuares mund te korrigjohen.

“Eshte padyshim nje krenari e jashtezakonshme qe te jepet mundesia te prezantosh qytetin tend ne nje nga tempujt me te medhenj dhe prestigjoze te botes per sa i takon zhvillimeve te artit dhe posacerisht artit bashkohor”, tha Rama per Top-Channel ne perfundim te leksionit.

Top Channel