Pakistan, ofensive e ushtrise ne Vaziristan

17/10/2009 17:30

Pas nje jave te dhunshme, ku u vrane mese 150 persona, qeveria pakistaneze nje ofensive tokesore kunder talebaneve ne Vaziristanin jugor.

Nje zedhenes i ushtrise konfirmoi fillimin e operacionit. Gati 30 mije ushtaret hyne ne zonat e kryengritesve, ku mendohet te jene fshehur ne male 10 mije militante. Avionet luftarake dhe helikopteret u derguan ne zone.

Bilanci fillestar i luftimeve flet per te pakten 4 ushtare qe humben jeten ne perleshje ndersa nje tjeter u vra nga nje bombe ne ane te rruges. Ndersa agjencia e OKB-se per refugjatet tha se mijera njerez po largohen per t’i shpetuar luftimeve.

Top Channel