Pakistan, ofensive e ushtrise ndaj talebaneve

17/10/2009 12:00

Luftime te dhunshme po zhvillohen ne Pakistan mes trupave te rregullta ushtarake dhe guerrilasve talebane, ne zonen e kontrolluar prej rebeleve ne Uaziristanin Jugor.

Ushtria ka bere te ditur se ka angazhuar 30 mije trupa dhe artilierine e rende, per te mposhtur guerrilasit dhe per te kapur liderin e tyre Hakimullah Mehsud.

Autoritetet pakistaneze deklarojne se talibanet po bejne rezistence ndaj trupave ushtarake, te vendosur ne veri, lindje dhe perendim.

Ne zonen ne fjale ishte vendosur shtetrrethimi para se te fillonte ofensiva. Atje jane regjistruar nje seri atentatesh qe mbajne firmen e talebaneve dhe qe kane shkaktuar mbi 150 te vdekur.

Te gjitha mjetet e komunikimit ne kete zone jane demtuar pasi talebanet shkaterruan kullen e telekomunikimit ne Tiarza.

Top Channel