Rusi, partite akuzojne Putin per manipulime

15/10/2009 02:50

Ish presidenti rus, Vladimir Putin akuzohet nga tre partite politike te cilat moren pjese ne garen elektorale per zgjedhjet vendore se i ka manipuluar ato duke i siguruar fitoren partise se tij “Rusia e Bashkuar”.

Kreret e prative liberaldemokrate, komuniste dhe “Vetem per Rusine”, parti keto qe kane dhe numrin me te madh te perfaqesuesve ne dhomen e ulet te Dumes kane kerkuar nje rinumerim te fleteve te votimit pasi sipas tyre rezultati i nxjerre nga autoritetet zgjedhore ka qene i imponuar nga kryeministri dhe kreu i partise “Rusia e Bashkuar”, Vladimir Putin.

Akuzat hidhen pikerisht gjate vizites se Sekretares amerikane te Shtetit Hillari Klinton ne Moske e cila nuk ka bere ende asnje deklarate ne lidhje me procesin zgjedhor, ndersa Departamenti i Shtetit ne Uashington eshte shprehur se “ndjehet i shqetesuar ne lidhje me parregullsite ne zgjedhje”.

Top Channel