Medvedev: Nuk jam “fasade” e Putin

19/09/2009 02:15

Presidenti rus Dmitri Medvedev ka mohuar te gjitha zerat se ne Rusi pushtetin e vertete e ka ish presidenti tashme kryeminister, Vladimir Putin.

Ne nje interviste dhene per stacionin televiziv amerikan CNN, Medvedev eshte shprehur direktivat e  politikes se jashtme ne Rusi jepen vetem nga presidenti dhe nga askush tjeter.

“Me pelqejne bisedat me presidentin Obama. Patem nje takim mjaft serioz gjate vizites se tij ne Rusi, shpenzuam tete ore bisedime bashkarisht, dhe kjo eshte nje kohe jashte mase e madhe po te kesh parasysh takimet e tilla. I jam mirenjohes Obames sepse perpiqet te zgjidhe problemet, si dhe i degjon kunder argumentat”, eshte shprehur shefi i Kremlinit ne lidhje me kolegun e tij amerikan Obama.

Nderkohe persa i perket shitjes se raketave ruse S-300 Iranit Medvedev tha se shitja eshte bere ne perputhje me ligjet nderkombetare duke patur parasysh se S-300 jane sisteme raketore mbrojtese qe lejohen nga ligjet e tregtise se armeve.

Top Channel