Lindja e Mesme, Brown takim me Netanyahu

25/08/2009 09:45

Kryeministri britanik Gordon Brown do te zhvilloje se shpejti nje takim me homologun e tij izraelit Benyamin Netanyahu, ku do te diskutohet per procesin e paqes ne Lindjen e Mesme.

Lajmin e bejne te ditur burime nga Downing Street, sipas te cilave gjate takimit pritet qe Brown te kerkoje ndalimin e zgjerimit te ndertimeve izraelite ne Territorin palestinez.

Brown ka perseritur disa here apelin e tij qe te ndalen vendosjet e reja, duke paralajmeruar se ky eshte nje problem qe pengon paqen ne Lindjen e Mesme.

Pritet qe kryeministri izraelit te takohet edhe me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe me te derguarin e posacem te Shteteve te Bashkuara, George Mitchell.

Top Channel