Kepi Jeshil, gjendet anija e humbur

14/08/2009 17:35

Sherbimet e monitorimit detar te NATO-s kane gjetur ne brigjet e Kepit Jeshil, ne Afriken Perendimore, anijen “Artic Sea”.

Mjeti me nje ngarkese me dru finlandez me nje vlere me shume se 1 milion euro dhe me nje ekuipazh prej 15 marinaresh ruse, ishte zhdukur ne Atlantik me 28 korrikun e shkuar.

Sipas mediave nderkombetare, mjeti mund te jete marre peng nga piratet. Megjithate marina ruse nuk ka konfirmuar ende lajmin.

Sipas faqes se internetit te se perditshmes “Financial Times Deutschland”, per lirimin e mjetit jane kerkuar 1.5 milione dollare.

Top Channel