Hetime mbi aksidentin ajror mbi Hudson

14/08/2009 08:30

Dalin rezultatet e para te hetimeve per perplasjen mes nje helikopteri dhe je Piper, te shtunen e kaluar mbi lumin Hudson ne Nee York, ku mbeten te vdekur tete persona, mes te cileve tete shtetas italiane.

Federal Aviation Administration dhe National Transport Safety Board dyshojne se kontrollori i fluturimit te Teterboro, i cili duhet te shihte udhetimin e avionit turistik, ne momentet para aksidentit po kryente disa telefonata personale.

Sipas NTSB, sjellja e kontrollorit duket se nuk ka patur pasoja mbi dinamiken e ngjarjes, por drejtimi i tij eshte gjykuar si i papranueshem. Edhe shefi i tij duhet te ishte ne detyre dhe ende nuk kuptohet pse ai nuk ndodhej ne vendin e punes.

Top Channel