Afganistan, qeveria marreveshje me kreret talebane

14/08/2009 16:45

Vellai i madh i presidentit afgane Hamid Karzai, Ahmad Wali ka lajmeruar se disa krere talebane ne jug te vendit kane pranuar te mos kryejne sulme ne diten e zgjedhjeve.

Lajmi megjithate eshte pergenjeshtruar menjehere nga nje zedhenes i rebeleve. Ahmad Wali, i cili drejton edhe fushaten e te vellait ne jug, ka shpjeguar per “AFP”-ne se i ka kerkuar krereve tribale te zones, te bindin talebanet lokale te mos kene objektiv zgjedhesit.

“I kam kerkuar te vjeterve te flasin me talebanet dhe ata e kane bere”, eshte shprehur ai.

“Me siguruan se talebanet lokale kane pranuar te mos krijojne probleme”, theksoi vellai i presidentit, duke shtuar se “kane arritur nje marreveshje mes te vjeterve dhe talebaneve lokale, por jo me talebanet qe i perkasin Al Kaedes”.

Top Channel