“Volkswagen”, Katari kerkon 17% te aksioneve

23/07/2009 18:05

Nje sheik i Katarit do te behet aksioneri i trete kryesor i grupit “Volkswagen” me nje kuote prej 17 per qind te aksioneve.

Lajmin e ka bere te ditur sot shefi i shtepise gjermane te automobilizmit, Martin Winterkorn.

Kryemenaxheri ka deklaruar se grupi i ri duhet te linde permes shkrirjes totale te “Porsche” me “Volkswagen” dhe vetem ne kete kuader Katari do te marre 17% te aksioneve.

Sipas burimeve nga vete shtepia e automobilizmit, aksionet e sheikut me vone do te mund te ngjiten deri ne 19 per qind.

Top Channel