Perleshje ne Kine, shperndahet kortezhi

07/07/2009 00:45

Nuk ndalet dhuna ne Kine. Policia ka nderhyre per te shperndare nje manifestim te bere nga 200 persona perpara xhamise se Kashgarit, ne rajonin e Xinjiangut.

Sipas bilancit te agjencise se lajmeve “Kina e re”, behet fjale per 156 te vdekur, ndersa te dielen i njejti burim kishte folur per 140 te tille.

Duket se protesta ujgure, etni me origjine turke dhe besim mysliman, po perhapet ne qytete te tjere te rajonit.

Top Channel