Probleme nga temperaturat e larta

25/05/2009 16:40

Temperaturat e larta qe kane perfshire vendin tone gjate kesaj jave, kane qene me pasoja negative per shume persona, te cilet kane kerkuar ndihmen e mjekeve.

Keshtu gjate javes qe sapo lame pas, mbi 40 paciente ne Fier kane kerkuar ndihmen e mjekeve, nderkohe gjate dy diteve te fundjaves rastet kane ardhur duke u rritur, deri ne 60 paciente, kryesisht femije te vegjel.

Sipas mjekeve, higjiena personale, ajo e ambientit, ushqimi dhe uji, jane keshillat kryesore qe japin specialistet per t’u mbrojtur nga semundjet ne stinen e nxehte.

Pervec keshillave te pergjithshme, Drejtoria e Shendetit Publik ne Fier ka insistuar edhe ne keshilla te tjera dytesore.

“Per ne eshte e rendesishme qe te evitohen daljet ne oraret e pikut te diellit”, thone mjeket ne Fier.

E njejta situate eshte edhe ne Korce. Por, ndryshe nga qytetet e tjera, ketu temperaturat jane disi me te uleta dhe mjeket kane shperndare fletepalosje tek qytetaret, ku thuhet se goditjet e diellit shkaktojne dhimbje koke shume te forta, skuqje te fytyres, dhimbje te syve, humbje ndjenjash, konvulsione e te tjera.

Po keshtu ne keto udhezime, keshillohet konsumimin e sa me shume lengjeve pa permbajtje kafeine, alkooli dhe sheqeri, qendrimin ne ambiente me ajer te kondicionuar, banja te shpeshta me uje te vaket.

Top Channel