Dubai, qyteti me ambulancen me te madhe ne bote

21/05/2009 12:45

Dubai ka nje tjeter arsye per te qene krenar, pervec hoteleve me luksoze te botes. Tani ne Emiratet e Bashkuara Arabe gjendet ambulanca me e madhe e botes.

Ajo eshte 18 metra e gjate dhe mund te transportoje deri ne 20 paciente. Ne fakt, Qendres se Sherbimit te Ambulancave u jane shtuar tre te tilla, ose autobuse klinike Mercedes-Benz, me te medhenjte ne bote.

Ambulanca me kapacitet te tille ofrojne ndihme te shpejte mjekesore ne raste emergjencash, si ne aksidente, apo fatkeqesi me numer te madh viktimash.

Avantazhi i ketij lloji ambulance eshte se nese ne ato normale dy persona mund te kujdesen vetem per nje pacient, ne te medhate mund te ndihmohen deri ne 20 vete. Cdo ambulance mban 12 mije litra oksigjen.

Top Channel