Hap parashuten me vonese…shpeton!

20/05/2009 10:00

Hapi parashuten shume vone dhe pas nje hedhjeje prej dy mije metrash me nje shpejtesi 160 kilometra ne ore u perplas me nje mal plot me bore ne Rusi.

James Boole, skydiver-i anglez 31-vjecar, mbijetoi pas nje perplasjeje te tmerrshme me token. Ai pesoi shume lendime dhe fraktura te renda, ndersa u transportua me urgjence nga shoket e tij te aventures ne nje spital te Moskes. Pas dy ditesh qendrimi atje, mjeket thane se Boole ia kishte hedhur dhe ishte jashte rrezikut.

Boole ndodhej ne Rusi per te xhiruar nje dokumentar televiziv; duhej te filmonte kolegun e tij parashutist dhe bashke me te u hodh nga nje avion.

Te dy ata duhet te uleshin qetesisht ne malet ruse. Do te ishte pikerisht kolegu i Boole qe do t’i sinjalizonte ketij te fundit momentin kur duhet te hapte parashuten.

Po dicka nuk shkoi sic duhet dhe parashuta u hap vetem disa sekonda para perplasjes fatale. Boole, baba i nje femije, ia hodhi megjithese ka pesuar: frakture ne shpine, mushkeri te deformuar, plage te shumta ne trup dhe 12 dhembe te thyer.

Disa dite pas aksidentit te tmerrshem Boole deklaroi per mediat angleze: Jam i lumtur qe nuk vdiqa. Ishte njesoj sikur nje kamion te me kishte shtypur. Ulerisja nga dhimbjet dhe villja gjak. Sinqerisht nisa te lutesha dhe mendoja se duhet t’ia thoja dikujt amanetet e mia te fundit.

Top Channel