Coca-cola me teprice demton muskujt

19/05/2009 13:05

Konsumi i tepert i Coca-cola con ne dobesimin dhe paralizimin e muskujve.

Ne kete perfundim kane arritur nje grup mjekesh amerikane, qe bejne pergjegjes sheqerin dhe kafeinen, te cilat sjellin renie te kaliumit ne gjak. Studimi i publikuar ne “International Journal of Clinical Practice” pershkruan rastin e cuditshem te nje rritesi australian strucash, qe u kurua per paralize te mushkerive, pasi kishte pire 4-10 litra cola ne dite.

Po keshtu nje grua qe konsumonte deri ne 3 litra ne dite ne 6 vjet, vuante nga lodhja, humbja e oreksit, te vjellat, si dhe rrahje te crregullta zemre. Ajo u sherua sapo nderpreu konsumin e coca-cola.

Perdorimi i cola-s keshillohet, por jo ne sasi te tepruara dhe i kombinuar me ushqime te tjera dhe diete te balancuar.

Top Channel