Sekretet e rinise se perjetshme

11/05/2009 14:15

Nje qind e njezet vjet. Kjo duhet te jete sipas shkencetareve me fame nderkombetare maksimumi i jetes te shkruar ne ADN tone.

Po, per shkak te mutacioneve te ndryshme qe pesohen, qelizat nuk shtohen me dhe keshtu jeta shkon drejt fundit. Me pak fjale edhe pse vitet e fundit mjekesia dhe shkenca kane bere hapa gjigante perpara, gjithmone na duhet t‘i bejme llogarite dhe te mendojne se ka nje date skadence per te gjithe ne qeniet njerezore.

Shqetesimi parakohe

“Ne moshen 20-25-vjeçare organizmi arrin maksimumin e tij”, thone mjeket. Shqetesimet e parakohshme e çojne organizmin drejt renies. Ndaj eshte e rendesishme qe nivelet e stresit te jene drejt zeros.

Levizja

Eshte ideale te nisesh qe te ne moshe te re te kesh nje stil korrekt jetese. Shkencetaret mendojne se per te jetuar sa me gjate dhe me nje shendet te mire duhet te mbeshtetesh te dy parime, qe prej dyzet vjetesh jane te pandryshueshme ne kerkimet shkencore.

Behet fjale per nje diete te ekuilibruar dhe nje aktivitet te rregullt fizik. Ata thone se nuk eshte kurre vone per te filluar dhe per te fituar vite jetese shtese duke ndryshuar zakonet e te jetuarit.

Agrume, polifenole, qetesi

Por basti me i rendesishem mbi jetegjatesine mbi te cilen po luan fort bota e kerkimeve shkencore ka lidhje me dieten. Sipas studimeve te kryera, reduktimi i ushqimeve kalorike mund te dyfishoje mundesine per te jetuar sa me gjate. Kjo lloj diete eshte e vertete, eliksir i jetegjatesise edhe pse jane shume te pakte ata qe e ndjekin nje diete te tille.

Lazer dhe bisturi

Me ushqime te shendetshme dhe aktivitete te vazhdueshme fizike eshte shume e veshtire te plakesh. Po shume prej VIP-ave e kane gjetur nje tjeter menyre per t‘u kthyer ne formen qe deshirojne. Operacionet plastike jane kthyer ne nje mani mes njerezve te famshem. Ne krahasim me te kaluaren mosha mesatare e kirurgjise plastike eshte ulur ne 30 vjeç thone specialistet.


Seks dhe kenaqesi

 Per me teper, seksi ashtu si e shohin mjeket eshte nje lloj sportit, qe ashtu si llojet e tjera eshte i domosdoshem per me teper dhuron edhe me shume kenaqesi

Klint Istvud, 78 vjeç

Tri ore vrap ne dite, nje dite hipokalorike te pasur me fruta dhe perime jo alkool dhe duhan. Per te qene ne forme aktori i madh qe se shpejti mbush 79 vjeç nuk kursen asnje sakrifice edhe pse shpesh thekson se “puna eshte eliksiri i rinise se perjetshme”.

Demi Mur, 47 vjeçe

Imazhi i Helna Rubensytein dhe gruaja e Ashton Kunsher, aktorja duket ne forme te mrekullueshme fale kirurgjise estetike.

Sipas atyre qe thuhen, Demi, kater vjet me pare ka shpenzuar rreth 40 milione euro per nje sere operacionesh plastike qe perfshinin thuajse gjithe trupin. Qe nga ajo kohe, diva e kinematografise arrin ta mbaje veten ne forme me dieta, seks, palester dhe aplikimin e mjekesise kineze.

Xhorxho Armani, 73 vjeç

Fiziku i tij, i tonifikuar dhe plot forma, eshte fryt i nje autodisipline te forte. Ne “menyne” e mbretit Xhorxho ushtrimet fizike kryhen pese here ne jave, pastaj pushime, masazhe, ushqim i kontrolluar, pak alkool, jo duhan, 8 ore gjume dhe hidratim i vazhdueshem i lekures me kremera te shtrenjte

Top Channel