Rusi, tjeter akuze per Kodorkovskin

02/03/2009 12:00

Ne Rusi pritet qe nje tjeter gjyq te nise ndaj ish-manjatit te naftes Mikail Kodorkovski. Pas akuzave per evasion fiskal ai do te pergjigjet edhe per mashtrim dhe vjedhje.

Ish-pasaniku me i madh rus u transferua prej burgut te Siberise ne Moske.

Analistet thone se gjyqet ndaj tij s’kane per te pushuar deri sa Vladimir Putin te jete ne pushtet.

Kodorkovski ka qene rivali me i ashper i Putin dhe financuesi kryesor i opozites.

Top Channel