Kriza ekonomike

22/02/2009 15:45

Udheheqesit e ekonomive me te medha evropiane u takuan ne Berlin per te formuluar nje qendrim te perbashket per krizen. Por sic parashikojne analistet arritja e nje marreveshjeje nuk do te jete e lehte dhe samiti mund te zbehet nga shqetesimet per dobesimin Eurozones dhe vendet e Evropes Lindore.

Kancelarja gjermane Angela Merkel pretendon qe takimi te riafirmoje angazhimin per tregtine e lire, rregullimin me te forte te tregjeve financiare dhe veprimet e kordinuara per te mbrojtur bllokun nga renia me e keqe ekonomike ne vitet e pasluftes.

Republika ceke qe mban edhe presidencen e radhes te Bashkimit Evropian, ka shprehur shqetesimin per perpjekjet e Frances, Italise dhe Spanjes per te ruajtur industrine e makinave nga efektet e krizes.

Kryeministri cek Topolanek do te zhvilloje nje takim me presidentin francez Sarkozy per kete ceshtje.

Axhenda e samitit te Berlinit perfshin gjithashtu forcimin e standardeve te llogarive bankare nderkombetare, reformen e Fondit Monetar Nderkombetar dhe institucionet financiare.

Top Channel