Irani feston 30-vjetorin e Revolucionit Islamik

10/02/2009 08:50

Irani feston sot 30 vjetorin e Revolucionit Islamik, qe coi ne rrezimin e regjimit te Shahut. Ne te gjithe vendin do te organizohen aktivitete, mes te cilave edhe nje tubim ne Teheran, ku do te flase edhe presidenti Mahmud Ahmadinexhad.

Pritet qe te kete edhe kritika, ndonese ato nuk pritet te shfaqen hapur. Irani ka siguruar pavaresine e tij te plote, por lirite politike dhe te drejtat e njeriut jane te kufizuara. Ekonomia po has shume veshtiresi si rezultat i sanksioneve, por edhe i keqadministrimit.

Administrata e re ne Uashington i ka orfruar Iranit mundesine e nje fillimi te ri, por qeveria e presidentit Ahmadinexhad deri tani ka hezituar te heqe dore nga thirrja retorike “Vdekje Amerikes”.

Top Channel