Ukraina pranon samitin per krizen e gazit

15/01/2009 08:40

Ukraina mirepret idene e mbajtjes se nje samiti per krizen e gazit, te propozuar nga Rusia, por nuk pranon qe ai te mbahet ne Moske.

Presidenti rus, Dmitry Medvedev propozoi mbajtjen e samitit diten e shtune dhe ftoi vendet europiane qe furnizohen me gazin rus qe te marrin pjese ne te.

“Duhet te diskutojme ceshtjen se si te shmangim konflikte te tilla ne te ardhmen, qe te mos behemi peng e nje situate politike ne vende te tjera”, tha presidenti rus.

Nje perplasje mes Rusise dhe Ukraines ka rezultuar ne mbylljen e tubacioneve qe transportojne gazin rus per ne Evrope, gje qe ka lene qindra mijera vete pa ngrohje ne mes te dimrit.

Presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, i ka keshilluar kompanite evropiane te Energjise qe te padisin dy vendet per shkelje te kontrates, nese furnizimet me gaz nuk rifillojne menjehere.

Top Channel