Bush jep keshillat para largimit

14/01/2009 21:20

Per presidentin ne largim Xhorxh Bush eshte koha te lere porosite. Ne nje interviste te fundit per Lerri King ne CNN, zoti Bush thote se detyra kryesore e shefit te Shtepise se Bardhe duhet te jete shmangia e nje sulmi tjeter terrorist ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes.

Ai eshte nje nder presidentet qe po largohet me nivelin me te ulet te perkrahjes popullore, por per kete ne intervsite fajeson situaten ekonomike.

“Vendimet i mora ne baze te parimeve dhe nuk do ta shisja shpirtin tim per pak me shume popullaritet”, eshte shprehur Bush.

Duke qendruar tek kriza ekonomike, ai i ka dhene edhe nje keshille Obames. “Kur te behet president, Obama do te mesoje se nuk behen parashikime ekonomike”, ka pohuar Bush.

Ai perkrahu idene e mbylljes se Guantanamos, por vetem ne disa rrethana te drejta, sic i cilesoi ai. Dhe ne fund deklaroi me bindje se amerikanet nje dite do ta kapin Osama bin Ladenin.

Ndersa duke folur mbi angazhimet e tij kur te perfundoje mandatin, Bush eshte shprehur: “Ndoshta do te shkruaj nje liber. Me pelqen te trajtoj ceshtjen e HIV/AIDS dhe me pelqejne edhe detet e oqeanet”.

Top Channel