Rusia krijon sistemin mbrojtës edhe kundër raketave të fundit hipersonike

14/02/2020 21:17

Rusia dhe Kina janë aktualisht në garës së sistemeve hipersonike sipas raportimeve të ekspertëve ushtarakë ndërsa së fundmi Moska raporton se ka nisur krijimin e sistemi mbrojtës raketor për interceptimin e objekteve manovruese e të shpejtësisë së lartë, në formën e një anti-rakete të gjatë me mbushje shpërthyese të veçuar.

Ekspertët rusë të kompleksit ushtarako-industrial të vendit thanë se sistemi i ri i interceptimit do të montohet në avionët klasikë të rëndë MiG-31 dhe modeli i ri MiG-41. Ai do të jetë një njësi me disa raketa ajër-ajër që mund të udhëtojnë në largësi disa qindra kilometra deri në kapjen e objektivit.

Top Channel