Trump nuk shfaq empati për vdekjen e gazetares

18/09/2019 14:33
President Donald Trump speaks to the media as he departs the White House to visit El Paso and Dayton following this past weekend's mass shootings, at the White House in Washington, DC on Wednesday, August 7, 2019. Photo by Kevin Dietsch/UPI

Donald Trump përfundoi sërish përfundon në qendër të vëmendjes për marrëdhënien e tensionuar me shtypin. Presidenti amerikan ka reaguar shumë ftohtë ndaj vdekjes së gazetares veterane, Cokie Roberts.

Shefi i Shtëpisë së Bardhë i dërgoi ngushëllimet familjes se saj, por jo pa treguar më parë relatën e “acartë” që pati.

“Nga afër nuk e takova asnjëherë, por ajo nuk u soll kurrë mirë me mua. Unë megjithatë ngushëllimet po ia përcjell familjes. Ishte një profesioniste, dhe unë profesionistët i respektoj”, tha presidenti për reporterët që e shoqëronin në bordin e Air Force One, gjatë një fluturimi drejt Kalifornisë.

Përplasjet me mediat e kanë shënjuar pothuajse përgjatë gjithë kohës administratën e Trumpit, që gazetarëve, sic thotë CNN, u referohet vazhdimisht si “ armiq të popullit“.

Komentet e tij për Roberts binin ndesh thellë me vlerësimet që mori pas vdekjes reporterja e njohur, e cilësuar si “ pioniere e gazetarisë“. Paraardhësi i Trumpit, ish-presidenti Barack Obama, e përshkroi Robertsin si “një model për gratë e reja në një kohë kur ky profesion vazhdon të mbetet i dominuar nga meshkujt.

Vlerësim për gazetaren e ndjerë shprehu edhe ish Zëvendës Presidenti Joe Biden, kryesuesi i garës së Partisë Demokrate për nominim në presidencialet e vitit 2020.

Top Channel