U denua gabimisht me burg, lirohet pas 16 vjetesh

05/05/2009 08:50

Nje i burgosur ne SHBA ka lene qeline pas 16 vjetesh burg, pasi eshte shpallur i pafajshem.

Pasi ka kaluar me shume se gjysmen e jetes pas hekurave, Thaddeus Jimenez eshte liruar nga autoritetet. Ai ishte arrestuar ne vitin 1993 kur ishte vetem 13 vjec, pasi u akuzua per vrasjen e nje bashkemoshatari.

Dy gjykata per te mitur e kishin shpallur fajtor per krimin ne baze te tre deshmive.

Por ato kane rezultuar false dhe 30-vjecari eshte liruar nga burgu.

Top Channel