Zimbabve, marreveshje per ndarjen e pushtetit

27/01/2009 11:10

Pas bisedimeve maratone qe synonin shpetimin e marreveshjes per ndarjen e pushtetit ne Zimbabve, eshte arritur mirekuptim per nje qeveri te re koalicioni.

Megjithate opozita zimbabviane thote se nuk eshte e kenaqur. Pas 14 ore bisedimesh, presidenti i Afrikes se Jugut, Kgalema Motlanthe, tha se ishte rene dakord qe Morgan Tsvangirai, udheheqesi i opozites Levizja per Ndryshim Demokratik, MDC, te betohet si kryeminister i vendit muajin e ardhshem.

Sipas marreveshjes, paleve ne Zimbabve, partise ZANU PF te Robert Mugabes dhe MDC-se se opozites, u kerkohet te bejne ne parlament ndryshimet kushtetuese deri me daten pese shkurt.

Kryeministri Tsvangirai dhe zv/kryeministri duhet te bejne betimin e te marrin detyren deri me date 11 shkurt.

Top Channel