Trazirat e Bolivisë, BBC: Grusht shteti apo jo grusht shteti?

27/06/2024 22:40

Kanë kaluar më shumë se 40 vjet që kur Bolivia është dashur të shqetësohet për herë të fundit për marrjen e pushtetit nga forcat e armatosura.

Vendi u qeveris pothuajse vazhdimisht nga regjimet ushtarake nga viti 1964 deri në vitin 1982, por që atëherë ka qenë një demokraci.

Tani sulmi i gjeneralit Juan José Zúñiga në pallatin presidencial në La Paz ka ringjallur kujtimet e atyre kohërave të errëta. Por edhe pas arrestimit të gjeneralit, dyshimet vazhdojnë se sa e vërtetë ishte një përpjekje për grusht shteti.

Vetë Gjenerali Zúñiga u tha gazetarëve se ushtria kishte organizuar ndërhyrjen me kërkesë të presidentit Luis Arce, i cili është i bllokuar në një luftë ideologjike me një nga paraardhësit e tij që e ka sjellë në bllokim qeverinë boliviane.

Sipas këtij këndvështrimi të procedurave, perspektiva e një grushti shteti ka lejuar presidentin të shfaqet si një kampion i demokracisë dhe t’i japë atij një nxitje shumë të nevojshme në popullaritet.

Është një pikëpamje që merret seriozisht nga analisti politik bolivian Carlos Toranzo, i cili i tha BBC Mundo:

“Tani ka shumë pak qartësi nëse ishte një tentativë grusht shteti apo, në mënyrë të dukshme, një shfaqje e organizuar nga vetë qeveria”.

Toranzo tha se kryengritja ishte “një akt i izoluar” nga gjenerali Zúñiga.

“Nuk ka pasur lëvizje ushtarake në të gjitha departamentet apo në provincat e tjera të La Paz. Pra, ky nuk është një akt institucional i Forcave të Armatosura”.

Koncepti i vetë-puçit ose “autogolpe” ka qenë prej kohësh pjesë e leksikut politik të Amerikës Latine.

Rrethanat ndryshojnë gjithmonë, por termi zakonisht i referohet një presidenti në detyrë, i cili kërkon të marrë pushtete të jashtëzakonshme dhe të paligjshme, duke qenë i frustruar nga kufizimet normale demokratike.

Tani fjala po përflitet edhe një herë. Por nëse është apo jo e vërtetë në këtë rast, si shkuan gjërat kaq keq?

Epo, e gjitha daton në një moment vendimtar në historinë e fundit të Bolivisë: zgjedhjet presidenciale në 2005, kur shefi i sindikatës së kultivuesve të kokas, Evo Morales erdhi në pushtet.

Deri atëherë, vendi ishte drejtuar nga një elitë e ardhur nga kolonët evropianë, kryesisht në dëm të shumicës indigjene. Por mjerisht, përmirësimi në fatin e tyre që ata kishin pritur si rezultat i zgjedhjes së Morales nuk erdhi në të vërtetë.

“Kishte momente në presidencën e Evo Morales në të cilat Bolivia dukej e vendosur për një ngritje të vërtetë”, i tha BBC-së Monica de Bolle, bashkëpunëtore e lartë në Institutin Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare në Uashington.

Morales veproi me vendosmëri për të riformuar Bolivinë, duke shtetëzuar fushat e mëdha të gazit të vendit .

Ai shërbeu dy mandate si president, gjatë të cilave çmimi i gazit natyror, shtylla kryesore e ekonomisë së vendit, ishte në rritje. Kjo tërhoqi investime, veçanërisht nga Kina.

Por më pas çmimet globale të mallrave ranë, duke çuar në atë që zonja de Bolle e përshkruan si “një krizë e ngadaltë e bilancit të pagesave” që tani ka arritur “një pikë kritike”.

Bolivisë nuk i ka mbetur pa gaz, por industria ka rënë në rënie sepse qeveritë e njëpasnjëshme nuk kanë mundur të investojnë në të. Si rezultat, eksportet e gazit natyror janë ulur, duke varfëruar rezervat valutore të vendit, ndërsa inflacioni është rritur.

Në vitin 2019, Morales kandidoi për një mandat të tretë në detyrë, në kundërshtim me kushtetutën, dhe u rizgjodh siç duhet. Megjithatë, ai dha dorëheqjen brenda disa javësh dhe u largua nga vendi pasi protestat në rrugë pasuan dhe kreu i ushtrisë i bëri thirrje të largohej.

Një administratë e përkohshme mori pushtetin, në atë që mbështetësit e Morales e denoncuan si një grusht shteti. Por vitin e ardhshëm, partia e tij e majtë Lëvizja për Socializëm (Mas) u rikthye në pushtet, këtë herë nën Presidentin Arce.

Tani, me zgjedhjet e ardhshme presidenciale që do të zhvillohen në vitin 2025, Morales është kthyer në Bolivi dhe i vendosur të kandidojë sërish, duke e bërë kështu një rival të hidhur politik të zotit Arce.

Lufta për pushtet midis të dyve po pengon aftësinë e qeverisë për të bërë gjëra që e bëjnë situatën pak më të mirë për popullsinë në përgjithësi”, deklaroi zonja de Bolle.

Kjo do të thotë se mbështetësit kryesorë të Mas janë ata që janë prekur më keq nga paraliza e vendit – dhe kundërshtarët e krahut të djathtë të partisë kanë mundësinë të diskreditojnë të gjithë projektin politik të së majtës.

Kërcënimi për demokracinë e Bolivisë është zvogëluar, tani për tani – por nuk ka fund në horizont për trazirat ekonomike të vendit./ BBC

Top Channel