“Ai është i çmendur”/ Ish-punonjësja e presidencës amerikane zbulon të fshehtat e Trump: Bënte shaka për furrat naziste përpara drejtuesve hebrenj

25/06/2024 08:50

Një ish-punonjës i organizatës së presidencës ka deklaruar se Donald Trump dikur bënte shaka për “furrat” naziste ndërsa drejtuesit hebrenj ishin në të njëjtën dhomë.

Barbara Res, një inxhiniere kryesore në ndërtimin e Kullës Trump dhe autore e një libri kujtimesh, rreth pothuajse dy dekadave të punës së saj për ish-presidentin, i tha MSNBC të dielën se shefi i saj i dikurshëm do të bënte “vërejtje qesharake”.

“Ne sapo kishim punësuar një menaxher rezidencial, një djalë gjerman. Dhe Donald Trump po mburrej mes – për ne drejtuesit, ishim katër prej nesh – se sa i mrekullueshëm ishte ai djalë dhe ai ishte një zotëri i vërtetë, dhe ai ishte aq i zoti dhe i pastër. Dhe ai shikoi disa nga drejtuesit tanë që janë hebrenj dhe tha:

‘Kujdes nga ky djalë – ai i kujton furrat disi,’ e dini, dhe më pas buzëqeshi. Të gjithë ishin të shokuar,” vazhdoi ajo. “Nuk mund ta besoja që ai tha këtë. Por ai po bënte shaka me furrat naziste dhe po vriste njerëz, dhe kështu ishte”.

Nazistët në Gjermani vranë sistematikisht më shumë se 6 milionë hebrenj gjatë Holokaustit dhe Luftës së Dytë Botërore dhe dogjën trupat e shumë njerëzve në furrat e kampeve të përqendrimit.

Historia e Res, sipas The Guardian, erdhi teksa të dyja palët po përpiqen të kundërshtojnë votën hebreje në zgjedhjet e nëntorit, që pritet të jetë një revansh mes Trump dhe Joe Biden. Ky votim mund të jetë në lojë për trajtimin e Bidenit të luftës së Izraelit kundër Hamasit në Gaza.

Trump ka argumentuar se hebrenjtë amerikanë që votojnë për demokratët e urrejnë Izraelin dhe Judaizmin, duke shtuar se ai dhe partia e tij Republikane janë në pozitë më të mirë për të ndihmuar në përfundimin e luftës në Gaza.

Res, e cili ka qenë kritike ndaj trajtimit të grave nga Trump në të kaluarën, tha se “përqafimi i fesë” i ish-presidentit është “marrëzi absolute”. Ajo nuk dha detaje, por në qendër të ndjekjes penale që së fundmi çoi në dënimin e Trump për 34 krime ishin paratë e heshtura të paguara për Stormy Daniels, një aktore filmash për të rritur që pretendoi një lidhje kurorëshkeljeje me Trump në fillim të martesës së tij me Melania Trump.

“Do të doja që Biden ta mashtronte dhe ta bënte të çmendej, sepse kur ai çmendet, ai është vërtet i çmendur”, tha ajo.

Paraqitja e Res në MSNBC erdhi pasi Trump mbajti një tubim të fushatës së fundjavës në Filadelfia. Ajo kujtoi shakanë naziste që Trump tha dikur pjesërisht për shkak të zgjedhjes së tij për të përsëritur në tubim një situatë hipotetike që përfshin një varkë elektrike që fundoset nën peshën e baterive të saj dhe godet pasagjerët, të cilët më pas rrethohen nga një peshkaqen.

Top Channel