Si udhëtimi i jetës u kthye në fund tragjik/ Vajza në kërkim të trupave të prindërve, ndërruan jetë në Mekë pas temperaturave ekstreme

23/06/2024 13:01

Saida Wurie tha se ishte ëndrra e përjetshme e prindërve të saj për të marrë pjesë në Haxh, pelegrinazhi fetar që sjell myslimanë nga e gjithë bota në Arabinë Saudite çdo vit.

Ata kishin shpenzuar 23,000 dollarë për një paketë udhëtimi gjithëpërfshirëse përmes një kompanie turistike të regjistruar në shtetin e Maryland.

“Ata punuan gjithë jetën e tyre për këtë”, i tha ajo Fredricka Whitfield të CNN.

Por ai që supozohej të ishte udhëtimi i jetës u shndërrua në një udhëtim tragjik këtë javë, kur Wurie mësoi se nëna e saj Isatu Tejan Wurie, 65 vjeç dhe babai Alieu Dausy Wurie, 71 vjeç, ishin në mesin e qindra pelegrinëve që kishin vdekur gjatë temperaturave ekstreme.

Më shumë se 500 janë konfirmuar të vdekur, ndërsa ekziston frika se numri është shumë mbi një mijë.

Wuries ishin qytetarë amerikanë nga Boewie, Maryland.

Wurie së fundmi kishte dalë në pension si kryeinfermiere në Kaiser Permanente në Kontenë e Princit George, tha vajza e saj për CNN.

Duke folur për Whitfield të CNN të shtunën, Wurie tha se kishte qenë në kontakt të ngushtë me prindërit e saj ndërsa ata ishin në Arabinë Saudite përmes një bisede në grup familjar.

Pikërisht në atë bisedë, tha ajo, mësoi se kompania turistike nuk ofroi transportin e duhur ose kredencialet e nevojshme për të marrë pjesë në pelegrinazh. Grupit me të cilin po udhëtonin prindërit e saj, i cili përfshinte deri në 100 pelegrinë, i mungonte ushqimi dhe furnizimet e mjaftueshme për udhëtimin pesë deri në gjashtë ditë”, tha ajo.

Wurie beson se prindërit e saj nuk ishin “të përgatitur siç duhet” për udhëtimin nga operatori turistik dhe “nuk morën atë që paguan” nga kompania. CNN ka kontaktuar kompaninë turistike për koment.

Ajo për herë të fundit dëgjoi nga prindërit e saj të shtunën, më 15 qershor, kur nëna e saj i dërgoi mesazh se ata tashmë kishin pritur transportin për orë të tëra për t’i çuar në malin Arafat. Ajo beson se ato ndodheshin në Mina në atë kohë. Çifti në fund zgjodhi të ecnin në vend të kësaj dhe i dërguan një mesazh vajzës së tyre pasi kishin ecur për më shumë se dy orë.

Një burrë në grupin e tyre të turneut kontaktoi Saida Wurie për të thënë se prindërit e saj ishin zhdukur në malin Arafat, pasi babai i saj tha se nuk mund të vazhdonte udhëtimin dhe u ndal për një pushim gjatë rrugës. Burri kishte vazhduar në majën e malit Arafat, por nuk mundi ta gjente çiftin kur zbriti.

Wurie mori njoftime për vdekje nga Konsullata e SHBA në Jeddah, e cila i kishte marrë ato nga Ministria e Brendshme Saudite, duke thënë se prindërit e saj kishin vdekur për “shkaqe natyrore” më 15 qershor.

Ajo u këshillua më vonë nga dikush në Ambasadën e SHBA se goditja nga nxehtësia do të konsiderohet shkak natyror.

Zyra e Konsullatës së Përgjithshme i tha asaj se prindërit e saj ishin varrosur tashmë, por nuk ishin në gjendje t’i tregonin asaj saktësisht se ku.

Tani, Saida dhe vëllezërit e saj po bëjnë gjithçka për të marrë përgjigje dhe për të gjetur vendin e varrimit të prindërve të tyre.

“Ne i kërkuam qeverisë saudite që t’i mbajë trupat në mënyrë që ne të udhëtojmë në Arabinë Saudite që të paktën t’u japim atyre varrosjen e duhur me fëmijët [e tyre] të pranishëm dhe të jemi në gjendje t’i identifikojmë trupat” i tha ajo Whitfield. “Fatkeqësisht, ata tashmë janë varrosur.”

Departamenti Amerikan i Shtetit konfirmoi se kishte “vdekje të shumë shtetasve amerikanë në Arabinë Saudite”, por nuk pranoi të komentonte mbi ndonjë specifikë rreth familjes Wurie.

Vapa ekstreme është cilësuar si faktori kryesor pas qindra vdekjeve dhe lëndimeve të raportuara këtë vit gjatë Haxhit.

Top Channel