Pesë mumje mesjetare shkatërrohen nga zjarri i qëllimshëm në kishën në Dublin (fotot)

12/06/2024 18:29

Pesë mumje të epokës së mesjetës janë shkatërruar nga një zjarr i qëllimshëm në kryeqytetin irlandez Dublin.

Objektet e lashta ruheshin në kriptet e tyre në një kishë në Dublin dhe janë dëmtuar përtej riparimit, prej zjarrit dhe ujit të përdorur për ta shuar nga zjarrfikesit, tha sot një zyrtar i kishës.

Pesë mbetjet e vjetra ruheshin prej shekujsh në kishën e shekullit të 11-të Michan në qendër të Dublin, të cilat ishin nga atraksionet më të kërkuara të qytetit.

Katakomba mban disa trupa të mumifikuar, përfshi dhe ato të vëllezërve Henry e John Seares, të ekzekutuar nga anglezët pas shtypjes së Rebelimit Irlandez në vitin 1798.

Në kishën e St Michan ruhen gjithashtu mbetjet e fisnikëve të Dublinit në shekujt e 17të, 18të e 19të.

Një i huaj kishte hyrë në dhomën e mumjeve pasditen e djeshme dhe kishte ndezur zjarrin, që më pas u shua më ujë nga zjarrfikësit, tha peshkopi i Dublinit, Michael Jackson, për rrjetin RTE radio.

Kryepeshkopi i Dublinit David Pierpoint tha për rrjetin BBC: “Është katastrofike për qytetin, për historinë dhe për dioqezën tonë. Ne varemi nga të ardhurat e turistëve dhe tani që nuk kemi kriptin e mumjeve shumë gjëra do të prishen.”

Policia tha se një person është arrestuar në lidhje me ngjarjen e rende te sabotazhit.

FOTO GALERI
1/5
Hyrja e jashtme e kriptit te kishes ku mbaheshin mumjet

Top Channel