Nuk kishte shanse për të mbijetuar, mjeku i famshëm australian i shpëton kancerit! Përdori trajtimin e eksperimental për glioblastomën

14/05/2024 08:43

Një vit pasi iu nënshtrua një trajtimi të parë në botë për glioblastomën, mjeku australian Richard Scolyer shpëtoi nga kanceri.

Terapia eksperimentale e patologut të nderuar bazohet në kërkimin e tij pionier mbi melanomën.

Nëntipi i glioblastomës i profesor Scolyer ishte kaq agresiv, ku shumica e pacientëve mbijetojnë më pak se një vit.

Por të martën, 57-vjeçari njoftoi se skanimi i tij i fundit MRI kishte treguar asnjë përsëritje të tumorit.

“Nuk mund të isha më i lumtur!!!!!” ka shkruar ai në një përditësim në rrjetet sociale.

Prof Scolyer është një patolog i njohur ndërkombëtarisht, dhe këtë vit u emërua Australian i Vitit së bashku me kolegen dhe mikeshën e tij Georgina Long, në njohje të punës së tyre në ndryshim të jetës për melanomën.

Bashkëdrejtorët e Institutit Melanoma në Australi, gjatë dekadës së fundit kanë bërë kërkimet e tyre mbi imunoterapinë, e cila përdor sistemin imunitar të trupit për të sulmuar qelizat e kancerit. Kjo ka përmirësuar në mënyrë dramatike rezultatet për pacientët me melanoma të avancuara në nivel global. Gjysma tani janë shëruar në thelb, nga më pak se 10%.

Është ai hulumtim që profesori Long, së bashku me një ekip mjekësh, po përdor për të trajtuar Prof Scolyer, me shpresën për të gjetur një kurë edhe për kancerin e tij.

Në melanomën, Prof Long dhe ekipi i saj zbuluan se imunoterapia funksionon më mirë kur përdoret një kombinim i barnave dhe kur ato administrohen përpara çdo operacioni për të hequr një tumor. Dhe kështu, Prof Scolyer vitin e kaluar u bë pacienti i parë i kancerit të trurit që kishte ndonjëherë imunoterapi të kombinuar, para operacionit.

Ai është gjithashtu i pari që i është administruar një vaksinë e personalizuar për karakteristikat e tumorit të tij, e cila rrit fuqinë e ilaçeve për zbulimin e kancerit.

Rezultatet e deritanishme kanë gjeneruar emocione të mëdha dhe optimizëm se dyshja mund të jetë në prag të një zbulimi që mund të ndihmojë afërsisht 300,000 njerëz të diagnostikuar me kancer të trurit globalisht çdo vit.

Roger Stupp – mjeku pas të cilit është emëruar protokolli aktual për trajtimin e glioblastomave – në fillim të këtij viti tha për BBC se prognoza e Prof Scolyer ishte “e zymtë” dhe se ishte shumë herët për të thënë nëse trajtimi po funksionon.

Ai shtoi se ndërsa rezultatet e mëparshme të Scolyer ishin “inkurajuese”, ai donte ta shihte atë të arrinte 12 muaj, madje 18, pa përsëritje të tumorit përpara se të emocionohej.

Prof Scolyer dhe Prof Long kanë thënë më parë se shanset që Prof Scolyer të shërohet janë “të vogla”, por ata shpresojnë se trajtimi eksperimental do të zgjasë jetën e tij dhe do të përkthehet në prova klinike për pacientët me glioblastoma.

Top Channel