Pas sulmit nga Irani, autoritetet izraelite lirojnë 150 të burgosur në Gaza, 6 të tjerëve nuk u dihet fati

15/04/2024 10:11

Autoritetet izraelite kanë liruar 150 persona të arrestuar më parë në Gaza, sipas Autoritetit të Përgjithshëm Palestinez për Kalimet dhe Kufijtë të hënën.

Dy nga të arrestuarit ishin punonjës të ambulancës për Shoqërinë Palestineze të Gjysmëhënës së Kuqe, tha PRCS.

Ata u mbajtën për 50 ditë pasi u ndaluan në një pikë kontrolli ushtarak ndërsa përpiqeshin të evakuonin pacientët nga spitali Al-Amal në qytetin Khan Younis më 25 shkurt, sipas një deklarate të PRCS .

“Okupimi vazhdon të mbajë 6 nga punonjësit e shoqatës deri më sot dhe fati i tyre mbetet i panjohur,” tha PRCS.

Top Channel