Sirenat bien në 5 zona të Izraelit/ Avionët jordanezë, amerikanë dhe britanikë rrëzojnë dhjetëra dronë iranianë

14/04/2024 01:12

Avionët jordanezë kanë rrëzuar dhjetëra dronë iranianë, kanë thënë për Reuters dy burime rajonale të sigurisë.

Dronët u kapën ndërsa fluturonin në veri dhe qendror të Jordanisë, thanë ata. Kjo vjen pasi raportet sugjeruan se avionët luftarakë amerikanë dhe britanikë kanë rrëzuar disa dronë mbi zonën kufitare Irak-Siri. 

Burimet kanë konfirmuar për Sky News se avionët e RAF janë përfshirë në mbrojtjen e Izraelit. 

Ushtria amerikane ka rrëzuar një dron iranian që po shkonte për në Izrael, thanë tre zyrtarë amerikanë.  Zyrtarët e paidentifikuar nuk zbuluan se sa dronë u rrëzuan apo vendndodhjet. 

Sirenat kanë rënë në pesë zona izraelite, tha ushtria e vendit. 

Në postime të veçanta në Telegram, Forcat Mbrojtëse të Izraelit thanë se sirenat ranë në jug të Izraelit, zonën e Shomron, zonën e Detit të Vdekur, Jerusalemin dhe Izraelin verior. 

Sky News raporton se ka dëgjuar shpërthime në Jerusalem. 

Një aplikacion alarmi ka paralajmëruar se ka një paralajmërim për kërcënimet ajrore në hyrje. 

Top Channel