Bilanci/ Irani ka gjuajtur më shumë se 300 dronë dhe raketa kundër Izraelit! 99% e tyre u…

14/04/2024 07:43

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite kundëradmirali Daniel Hagari sapo ka dhënë një përditësim pas sulmit ndaj Izraelit nga Irani.

Ai tha se më shumë se 300 dronë dhe raketa u gjuajtën nga Irani gjatë natës, 99% e të cilave u kapën.

Zoti Hagari tha se u lëshuan 30 raketa lundrimi, asnjëra prej të cilave nuk shkoi në Izrael, si dhe 120 raketa balistike.

Ai tha se disa nga raketat balistike goditën bazën ajrore Nevatim, por “aftësia e saj nuk u zbeh”. Nuk u raportua për viktima, por një vajzë 10-vjeçare u plagos nga prerjet, tha zoti Hagari.

Ai u shpreh se situata është ende në zhvillim dhe avionë po patrullojnë qiellin.

“Irani e shtyu Lindjen e Mesme drejt përshkallëzimit. Ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme,” tha Hagari.

Lashimet e dronëve dhe raketave gjithashtu nuk erdhën vetëm nga Irani, shtoi Hagari, por edhe Iraku dhe Jemeni.

Ai tha se në orët e fundit “dhjetëra raketa” u lëshuan nga Libani në veri të Izraelit dhe si përgjigje IDF goditi një numër strukturash ushtarake në Liban.

Top Channel