Nga Christiane Amanpour/ CNN

Në dekadat e antagonizmit midis Izraelit dhe Iranit, nuk ka pasur kurrë një sulm nga Irani brenda Izraelit. Kjo e kaloi pragun. Ajo që do të ndodhë më pas varet nëse Izraeli do të dëgjojë Shtetet e Bashkuara dhe nuk do të përshkallëzojë ciklin e hakmarrjes.

Vala masive e dronit dhe raketave të Iranit u kap 99% dhe Izraeli tha se dëmet ishin të kufizuara. I shkaktuar nga sulmi i Izraelit i 1 prillit në konsullatën iraniane në Siri, breshëria e çon rajonin në një valë. Ne ende nuk e dimë saktësisht pse Izraeli kreu sulmin në Siri, por analistët thonë se Irani u detyrua të përgjigjet për konsumin e tij të brendshëm dhe për të demonstruar forcë në rajon. Nga ana e saj, ajo thotë se çështja tani është përfunduar.

Presidenti Joe Biden tha se SHBA nuk do të bashkohet me asnjë ofensivë izraelite kundër Iranit. Pyetja shumë e vërtetë është nëse kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu do t’i dëgjojë paralajmërimet e mbështetësit të tij më të madh.

Ish-kryeministri izraelit Ehud Barak tha për CNN se Izraeli e kishte fituar këtë raund dhe Netanyahu duhet të mendojë përpara çdo veprimi të mëtejshëm, duke paralajmëruar se Izraeli është ende i ngecur në Gaza, pengjet mbeten rob dhe kufiri Liban-Izrael është shumë i paqëndrueshëm. Ndërkohë, pavarësisht përshkallëzimit aktual inteligjenca amerikane thotë se nuk ka asnjë provë që Irani kishte planifikuar ose vepruar në sulmet e Hamasit të 7 tetorit.

Top Channel