FOTO/ Si u festua Fitër Bajrami në mbarë botën! Tirana merr sërish vëmendjen e mediave të huaja: Mijëra persona u falën në Sheshin Skënderbej

10/04/2024 19:48

Myslimanët në mbarë botën kanë filluar të festojnë Fitër Bajramin, një nga festimet më të mëdha në kalendarin islamik.

Fitër Bajrami – që do të thotë “festa e agjërimit” – festohet në fund të Ramazanit, një muaj agjërimi për shumë të rritur, si dhe reflektim shpirtëror dhe lutje.

Edhe Sheshi Skënderbej mori vëmendjen e mediave të huaja të famshme, si BBC apo Reutres.

Mijëra persona u falën në sheshin Skënderbej në Tiranë, Shqipëri.

Gratë luten pranë një xhamije në Srinagar në Kashmirin e administruar nga India.

Një djalë qëndron në mes të një turme njerëzish që luten në Nairobi, Kenia.

Në Roterdam, Holandë, njerëzit blejnë ëmbëlsirat në një furrë buke si pjesë e festimeve.

Në kryeqytetin rus, Moskë, besimtarët luten jashtë Xhamisë Qendrore Sobornaya.

Këtu, mijëra njerëz po festojnë në prag të Fitër Bajramit në një rrugë në Xhakarta, Indonezi.

Në Egjipt, njerëzit u mblodhën nën balona me ngjyrat e flamurit palestinez në shenjë mbështetjeje për bashkëmoshatarët myslimanë të kapur në luftën e Gazës.

Në Gaza, palestinezët u mblodhën për lutje në qytetin jugor Rafah, të cilin Izraeli ka premtuar ta sulmojë si pjesë e qëllimit të tij të deklaruar për të eliminuar Hamasin.

Në xhaminë al-Aksa në Jerusalem – vendi i tretë më i shenjtë në Islam – adhuruesit bënë fotografi.

Gratë mbulohen nën një çadër në Manila, Filipine.

Një burrë shet balona gjatë festimeve në Karaçi të Pakistanit.

Një familje bën një selfie në Kembrixh, MB.

Adhuruesit u mblodhën në Napoli të Italisë.

FOTO GALERI
1/13
Mijëra persona u falën në sheshin Skënderbej në Tiranë, Shqipëri.

Top Channel