Parandalohet ngjarja kriminale! Mina me telekomandë dhe eksploziv të lidhur me kapsolla dentonatore nga Lura drejt Rrëshenit, arrestohet në flagrancë 45-vjeçari

07/04/2024 10:13

Një 45-vjeçar i cili po transportonte mina me telekomandë nga Lura në drejtim të Rrëshenit është arrestuar në flagrancë nga policia.

Në pranga ra Arili Kaliaj, i cili po transportonte 4 mina me telekomandë, tre kallëpe eksploziv të montuara me kapsolla detonatore si dhe lëndë tjetër eksplozive.

Gjatë kontrollit në banesën e tij në Lurë, atij iu gjetën dy armë zjarri, qindra fishekë, kapsolla, etj.

“Parandalohen të tjera ngjarje të rënda kriminale që do të kryheshin me mina me telekomandë. Policia finalizon operacionin policor të koduar “Safe City 2”.

Me mina me telekomandë, eksploziv të lidhur me kapsolla dentonatore dhe lëndë eksplozive, nga Lura drejt Rrëshenit, kapet në flagrancë në hyrje të Rrëshenit, 45-vjeçari nga Lura.

Gjatë kontrollit në banesë në Lurë, Policia i gjeti 2 armë zjarri, lëndë eksplozive, kapsolla detonatore, qindra fishekë luftarak dhe fitil zjarr përcjellës.

Dy muaj e gjysmë më parë, Policia vuri në pranga një 28-vjeçar dhe sekuestroi 2 mina me telekomandë.

Në vijim të operacioneve të njëpasnjëshme për parandalimin e ngjarjeve kriminale, bazuar në inteligjencën policore dhe në zbatim të masave të planit operacional mbarëkombëtar të koduar “Sundimi i ligjit”,   shërbimet e Komisariatit të Policisë Mirditë siguruan informacion se një shtetas po transportonte mina me telekomandë, në drejtim të Rrëshenit.

Bazuar në këtë informacon organizuan dhe finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Safe City 2”, gjatë të cilit, në hyrje të qytetit të Rrëshenit, u kap në flagrancë shtetasi A. K., 45 vjeç, lindur në Thumanë, Krujë.

Gjatë kontrollit fizik të ushtruar ndaj këtij shtetasi, Policia gjeti dhe sekuestroi:

4 mina me telekomandë te lidhura me aparat celular me lëndë të dyshuara eksplozive;

3 kallëpe lënde të dyshuar eksplozive me kapsollë dhe fitil;

3 kapsolla të lidhura me fitil;

2 kallepë të tjera lënde të dyshuar eksplozive.

Në vijim të veprimeve, gjatë kontrolleve në banesën e vjetër të babait të shtetasit të arrestuar, në Lurë, Dibër, shërbimet e Komisariatit të Policisë Mirditë, në bashkëpunim me Policinë e Dibrës, gjetën në banesë 2 armë zjarri, lëndë eksplozive si ajo që ishte montuar në minat me telekomandë, 10 ndezësa granatash ofensive/defensive, 10 kapsolla detonatore, dhjetëra metra fitil zjarrpërcjellës, si dhe qindra fishekë luftarak.

Strukturat hetimore të Komisariatit të Policisë Mirditë, në bashkëpunim me Prokurorinë, vijojnë punën për zbardhjen e plotë të rrethanave të këtij rasti, si dhe për identifikimin dhe arrestimin e shtetasve të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari kriminale”-njofton policia.

Top Channel