71 zjarre për 12 orë në Greqi, rrezikohen banorët në Lasithi të Kretës! Banesat përfshihen nga flakët

06/04/2024 21:51

Pas më shumë se 12 orësh dhjetëra fronte zjarri që kanë shpërthyer në Lasithi të Kretës juglindore mbeten ende eaktive.

Flakët kanë përpirë një zonë të pyllëzuar dhe të paarritshme nga mjetet e zjarrfikësve në afërsi të qytetit Ierapetra , por më vonë zjarri i është afruar katër vendbanimeve dhe organet greke kanë urdhëruar përmes numrit evropian të emergjencës 112 banorët e zonës të evakuohen.

Rreth 170 zjarrfikës, 12 njësi këmbësorie, 38 automjete dhe 3 helikopterë janë mobilizuar dhe kanë luftuar me flakët duke pasur pengesë kryesore erërat e forta .

Sipas informacioneve të autoriteteve lokale nga ishulli, zjarri ka përfshirë edhe banesa dhe tre persona janë lënduar. Pas përpjekjeve të zjarrfikësve janë fikur shumë vatra, por ende luftohet me flakët dhe nata do të jetë e vështirë kanë theksuar zyrtarë të shërbimit zjarrfikës.

Bëhet fjalë për zjarret e para të mëdha në këtë vit, ndërsa specialistët shprehin shqetësimin se sezoni i verës sivjet mund të jetë i shumë më i vështirë se ai i kaluar, duke pasur parasysh se Greqia ka kaluar dimrin e saj më të ngrohtë në histori, pa reshje shiu e bore.

Vetëm gjatë gjithë ditës së shtunë në gjithë Greqinë kanë rënë 71 zjarre në zona agrare. Forcat e Mbrojtjes Civile do të jenë në tre ditët në vijim në gatishmëri të nivelit 4 (rrezik i lartë zjarri) për zonat e rajoneve: Peloponez,Atikë,Kretë,Egjeu verior dhe jugor dhe Greqia Qendrore.

Kujtojmë se vitin e kaluar zjarre tepër të fuqishme dogjën për më shumë se dy javë Greqinë verilindore duke shkatërruar një zonë më të madhe se qyteti i Nju Jorkut dhe duke vrarë të paktën 21 persona.

Top Channel