Shpëtohen dhjetëra persona nga tërmeti i madh në Tajvan, më shumë se 600 të tjerë mbeten ende të bllokuar

05/04/2024 08:25

Ekipet e shpëtimit të enjten u përpoqën të shpëtonin më shumë se 600 njerëz të bllokuar në Tajvanin lindor pas tërmetit më të fortë që goditi ishullin në dekada.

Pasgoditjet vazhduan të tronditnin ishullin një ditë pasi tërmeti me magnitudë 7.4 goditi në jug të kontesë Hualien, rajoni i prekur më keq, duke vrarë të paktën 10 njerëz, duke përkulur ndërtesa dhe duke shkaktuar rrëshqitje dheu. Trupi i viktimës së dhjetë u gjet në Little Zhuilu Trail në Hualien County të enjten.

Zyrtarët tajvanezë paralajmëruan se pasgoditjet me magnitudë 7 ballë mund të vazhdojnë deri në fund të javës.

Banori i Hualien, Hong Changyi i tha CNN se dyqani i tij i pijeve alkoolike ishte në një nga ndërtesat e rrëzuara nga tërmeti.

“Të gjitha mallrat e mia, duke përfshirë të gjitha furnizimet e mia në katin e poshtëm u shkatërruan,” tha ai. “Mendja ime ka mbetur bosh, duke parë që e gjithë puna e jetës sime është zhdukur.”

“Dyqanet që kanë funksionuar për më shumë se një dekadë janë zhdukur brenda një mëngjesi, është e dhimbshme ta shohësh,” shtoi ai. “Por njerëzit janë të sigurt, kështu që jemi me fat.”

Për një tërmet kaq të madh, numri i të vdekurve mbetet relativisht i ulët dhe dëmet duken të kufizuara. Deri më tani ka 10 persona të vdekur, 1067 të plagosur dhe 42 të zhdukur. Sipas Agjencisë Kombëtare të Zjarrfikësve të Tajvanit, janë 663 persona të bllokuar, por në kontakt me ekipet e shpëtimit.

Ndërsa dhjetëra njerëz u shpëtuan gjatë natës, autoritetet thanë se përpjekjet janë të përqendruara në çlirimin e njerëzve të bllokuar në një gurore në Hualien, si dhe në arritjen e atyre të prerë në grykat malore përreth, një destinacion turistik i njohur për alpinistët.

Deri në mesditën e së enjtes, të 64 personat e bllokuar në guroren Heping u evakuuan në mënyrë të sigurt, tha agjencia e zjarrfikësve.

Një person u vra nga rënia e gurëve në një gurore të dytë, megjithëse gjashtë punëtorë të tjerë u shpëtuan, me video dramatike nga agjencia e zjarrfikësve që tregon një helikopter duke i transportuar ata nga një dalje e ngushtë shkëmbi lart në male.

“Kishte shumë gurë, si plumba që binin nga lart. Nuk dinim ku të iknim. Ne ishim të gjithë të frikësuar,” tha një punëtor i cili u shpëtua nga miniera në ajër të hapur Zhonghe për SET News për CNN.

Pamjet me dron nga CTS degë e CNN treguan punëtorët në guroren e dëmtuar të vendosur në buzë të një shkëmbi të pjerrët lart mbi grykë.

Mes të bllokuarve ishin 50 punonjës të Silks Place Hotel Taroko, të cilët kishin udhëtuar për të punuar me minibusë kur goditi tërmeti. Pasi ishin të paarritshëm për pjesën më të madhe të së mërkurës, tre punëtorë arritën të ecnin në hotel dhe raportuan se pjesa tjetër ishin të sigurt, sipas Agjencisë Qendrore të Lajmeve.

Shkalla e plotë e dëmit të tërmetit është ende duke u vlerësuar, me mbylljen e rrugëve dhe disa hekurudhave duke kufizuar aksesin në epiqendrën e tërmetit në kontenë Hualien.

Tajvani, një ishull i vetëqeverisur në lindje të Kinës kontinentale, është shtëpia e rreth 23 milionë njerëzve, shumica e të cilëve jetojnë në qytetet e industrializuara të bregut perëndimor, përfshirë kryeqytetin.

Qarku Hualien, pjesë të të cilit janë malore dhe të largëta, është shtëpia e rreth 300,000 njerëzve në bregun lindor të pakët të populluar të ishullit. Një tërmet me magnitudë 6.2 goditi afër  zonës në vitin 2018 , duke vrarë të paktën  17 persona dhe duke plagosur më shumë se 300 të tjerë.

Top Channel