Primera Division! Granda e Uzunit pret vetëm zyrtarizimin e rënies nga kategoria

05/04/2024 13:06

Ndeshja e tyre e prapambetur e ditës së 26-të i lejoi Valencias të qëndronte në garën për kualifikimin evropian.

Duke fituar (1-0) në Granada, djemtë e Ruben Baraja kaluan në renditje Betis për të zënë vendin e 7-të dhe për t’u rikthyer pesë pikë nga vendi i gjashtë, sinonim i biletës së fundit, të pushtuar nga Real Sociedad. Kjo disfatë e çon FC Granadën, ku luan sulmuesi i kombëtares kuqezi Myrto Uzuni, e 19-ta, pak më pranë rënies, 14 pikë pas Celta Vigos, e 17-ta dhe e para që i shpëton rënies.

Carlos Neva dhe partnerët e tij nuk ishin në gjendje të materializonin dominimin e tyre në periudhën e pare, kur Gerard Gumbau goditi traversën (18’) me një goditje të shkëlqyer nga një hap. E kthyer nga dhoma e zhveshjes, Valencia e ndëshkoi kundërshtarin duke u treguar shumë më efikas.

Me hyrjen në lojë në minutën e 57-të të lojës, André Almeida i dha fitoren skuadrës së tij me një sekuencë fantastike në zonën e penalltisë së Andaluzisë pas një goditje nga këndi të Pepelu.

Top Channel