Intervista ekskluzive në Fiks Fare/ Mjeku Sami Koçeku: Kontaktet me Berishën dhe Bashën për “21 Janarin”, pse fola për vrasje nga afër

21/03/2024 20:50

Doktor Sami Koçeku ka rrëfyer për herë të parë, ekskluzivisht për “Fiks Fare”, deklaratat për 21 janarin. Mjeku është sërish në të njëjta ambiente si 13 vite më parë. Tashmë, në prag pensioni, ai është i hapur të hetohet nëse ka marrë ndonjë telefonatë apo urdhër për të bërë atë deklaratë. Për herë të parë pranon se deklarata e tij, dhe e kolegut Gega, solli pështjellimin e të gjithë situatës në spital dhe para kryeministrisë. Madje, prononcimi i tyre u përdor nga kryeministri i atëhershëm.

“Deklarata e qeverisë është bërë pas meje, ka shfrytëzuar deklaratën time që të bënte deklaratën e vetë. Të gjitha institucionet të verifikojnë nëse dikush më ka urdhëruar. Që në momentet e para kam bërë një rezyme dhe kam thënë që në syrin tim më duket se këto janë plagë në distancë të afërt” pohon Koçeku. Fiksi e pyeti se deklaratat e tij ishin të njëjta ose në të njëjtën linjë me kryeministrin Berisha që tha se ka “çadra pistoletë, thika me helm”.

“Në atë deklaratë ishin edhe fjalët e njerëzve atje rrotull, ku tregonin se ‘një njeri që i futi një gjë’. Unë thashë që këto janë deklaratat që bëjnë njerëzit” pohon ai, ndërsa shpjegim se distancë e afërt është deri në 25 metra! Gazetarët e pyesin se pozicioni i viktimave ka qenë jashtë kangjellave, në mes të bulevardit, afër stendës së gazetarëve. “Viktima te porta ka qenë 7 metra. Është shumë e shkurtët. Ekspertët të dalin dhe të tregojnë kush quhet distancë e afërt. Një pjesë thonë kur ia vë në kokë”,  pohon ai.

Doktori thotë se ka folur në emocion dhe stres të madh, pasi situata ishte jo normale. Por, shton se ka folur si mjek dhe jo si ekspert balistik dhe mjeko-ligjor. “Unë s’jam shumë i specializuar në balistikë, jam kirurg specialist” shton ai. Më tej pohon se ka pasur kontakte me eksponentë të qeverisë së asaj kohe, pavarësisht se pas asaj deklarate u shkarkua si drejtor dhe s’mori gradën e kolonelit. Ai thotë se ish-ministri i Brendshëm, Lulzim Basha, e ka telefonuar të nesërmen e 21 janarit për mos ta përgënjeshtrojë këtë deklaratë.

“Luli më ka marrë të nesërmen përse e bëra atë deklaratë. I kam thënë se e bëra. Unë e dija përse ishte qëllimi, se mos dal unë dhe e përgënjeshtroja deklaratën. Me Lul Bashën jam takuar në zgjedhjet e vitit 2021 në një takim me mjekët. Ishim në një tavolinë të madhe” vijon Koçeku. Fiksi e pyeti se, nëse do të rikthehej në kohë, a do e bënte po atë deklaratë? “Unë vetëm një gjë mund të bëja, duhet të thoja pa filluar deklaratën se do e bëj deklaratën si doktor apo si ekspert. Nëse do e bëj si doktor, do bëj këtë deklaratë. Nëse si ekspert, do bëj këtë deklaratë. Fjalinë e fundit që kam thënë se ‘do flasin ekspertët’, duhet ta bëja të parën. Kjo i takon këtyre instancave, këtyre specialiteteve edhe unë si mjek do të bëj këtë deklaratë” shton ai.

Në fund tregon se deklaratat e tij më shumë i kanë shërbyer opozitës së asaj kohe. “Ata që kanë pasur pak mënd, nga PD-ja, nga pozita e asaj kohe, kanë bërë verifikimet e veta dhe kanë thënë kjo deklaratë na e fut ne” thotë doktor Koçeku, teksa gazetarët e pyesin nëse e kanë përdorur të dyja krahët e politikës. “Me variantin e tyre më kanë përdorur, po unë s’e quaj të përdorur se mua s’më ka ndodhur asnjë gjë” pohon ai. Në fund thotë se deklaratat e tij dhe mjekut Gega janë hetuar nga Urdhri i Mjekut dhe në fund s’kanë vendosur asnjë qindarkë gjobë apo asnjë ditë pezullim nga ushtrimi i detyrës.

Top Channel