Aktorja ruse vritet në një sulm ukrainas teksa performonte për ushtarët

22/11/2023 18:07

Një aktore ruse është vrarë në një sulm ukrainas teksa jepte një shfaqje për suhtarët.

Salla e vallëzimit në Ukrainë ku po performonte Polina Menshikh u godit nga granatimet më 19 nëntor. Aktorja thuhet se po jepte një shfaqje për të festuar një festë ushtarake ruse, në sallë për rreth 150 njerëz.

Ukraina tha se rreth 20 ushtarë rusë u vranë në sulm, por autoritetet ruse nuk e kanë komentuar këtë.

Një video që pretendohet të tregojë momentin e grevës është postuar në rrjetet sociale. Një grua, me sa duket Menshikh, shihet në skenë duke kënduar dhe duke luajtur kitarë, përpara se të dëgjohet një shpërthim dhe dritat e sallës të fiken. Menshikh vdiq në spital nga plagët e marra.

Duke folur për shërbimin ukrainas të BBC-së, një zëdhënës i ushtrisë ukrainase konfirmoi raportimin e mediave për sulmin.

Portal, një studio teatri me qendër në Shën Petersburg e lidhur me Menshikh tha se një shfaqje e ardhshme do t’i kushtohej kujtimit të saj.

Sulmi u zhvillua rreth 60 km nga vija e frontit, në fshatin Kumaçove. Kumachove ndodhet në rajonin e Donetskut, në zonën e Ukrainës lindore të pushtuar nga Rusia që nga viti 2014. Zona të tjera në rajonin e Donjeckut kanë qenë vatra luftimesh të egra muajt e fundit, veçanërisht qytetet Avdiika dhe Bakhmut.

Blogerët rusë pro luftës kritikuan organizimin e shfaqjes. Një shfaqje që përqendronte dhjetëra ushtarë në një vend e bëri atë një objektiv të qartë për një sulm ukrainas, shkruan ata.

Top Channel