Gruaja bëhet virale në rrjet, hap tunelin 30 metra të gjatë në shtëpinë e saj për t’u mbrojtur nga stuhitë!

18/11/2023 12:55

Një 37-vjeçare, e cila ka ndërtuar një ‘sistem tuneli’ nën shtëpinë e saj për më shumë se një vit, është bërë sensacion viral në TikTok.

Kala me bazë në SHBA filloi projektin e pazakontë në gusht 2022. Që atëherë ajo ka shpenzuar 50,000 dollarë për krijimin e bunkerit 30 metra të gjatë dhe 22 metra të thellë, të cilin ajo synon ta përdorë si një strehë gjatë stuhive. E reja tani është bërë e njohur në platformën e ndarjes së videove si ‘vajza e tunelit’ dhe krenohet me më shumë se 332,000 ndjekës. Kala, e cila studioi biznes dhe financë, shpjegoi se si e filloi projektin duke gërmuar në murin e nënbodrumit të saj.

Më pas ajo gdhendi në shkëmbin e fortë dhe ndërtoi një ashensor për të ngritur mbeturinat në sipërfaqe. Ndërtuesja e vetëmësuar më pas vendosi qindra blloqe betoni duke përdorur beton të përzier me dorë për të krijuar një tunel hyrje 30 metra. Në listën e saj ishte instalimi i një kanali ajri për ventilim dhe çimentimi i strukturës për të krijuar një tavan të harkuar. Duke folur për NBC për përfundimin e pothuajse të gjithë punës vetë, ajo tha: Nuk më duhet shumë për të fituar një aftësi. Shpesh mund të mësoj aftësi vetëm duke marrë udhëzime minimale. Thjesht mendova se do të ishte e bukur të kisha një si mbrojtje të vogël, zonë strehimi. Dhe kështu fillova të punoja për këtë. Më pëlqejnë sfidat, më mban të preokupuar dhe më argëton.

Top Channel