Media e njohur angleze “Travel Weekly” ka shkruar për Shqipërinë, si një destinacion që ia vlen për të udhëtuar.

Disa njerëz thjesht duan të udhëtojnë. Kjo nuk nënkupton të pish ‘limoncello’ në një kafene italiane ose të shijosh diellin në Mauritius, por aktin e udhëtimit, të ulesh në trena, autobusë ose varka dhe të shikosh peizazhin që të kalon pranë, shkruan në një artikull e përditshmja angleze “travelweekly.uk”.

Unë udhëtova nga Londra në Tiranë për një ekspeditë të re në Shqipëri, muajin e kaluar, duke kaluar përmes Francës dhe Italisë, me ndalesa gjatë natës në Chambéry, Torino dhe Bari, përpara se të hipja në anije për në bregdetin shqiptar, në Durrës.

Udhëtimi përfshiu ndalesa në vende më pak të njohura dhe jo në qendrat kryesore të transportit apo destinacionet turistike të mbipopulluara, si Parisi ose Milano.

Kështu përfundova në Chambéry, me baret e tij magjepsëse dhe pastiçeritë me aromë hyjnore.

Në Torino, rezervova një turne dyorësh në këmbë, nga Cattedrale di San Giovanni Battista dhe Porta Palatino nëpër rrugët e pasme në Mercato Centrale ku tregohen fakte magjepsëse për historinë e qytetit.

U përgatita për udhëtimin tetëorësh hekurudhor midis Torinos dhe Barit të nesërmen.

Ka diçka emocionuese ndërsa i hipën një anije të madhe drejt një vendi tjetër, si Shqipëria.

Pavarësisht portit industrial në plan të parë, Durrësi dhe sfondi i tij i maleve të palosshme dukeshin të mahnitshëm në dritën e mëngjesit.

Mbërritja në Shqipëri

Pasi mbërrita në Tiranë nisa të eksploroj sheshin monumental Skënderbej, të njihem me historinë shqiptare në Muzeun Kombëtar dhe të kap perëndimin e diellit nga Piramida e Tiranës.

Mund të më jenë dashur pesë ditë për të arritur në kryeqytet, por pasi pashë peizazhet që ndryshonin dhe provuar shumëllojshmëritë e kuzhinës dhe kulturës gjatë rrugës, u ndjeva i relaksuar në modalitetin e pushimeve dhe mendja ime ishte e hapur ndaj qetësisë së aventurës.

Shqipëria e qëndrueshme

Vitin e kaluar, Shqipëria ka kaluar nga një destinacion nën radar në një zgjedhje të pushimeve të nxehta.

Itinerari 12-ditor përfshinte Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta. Kjo lagunë natyrore detare është shtëpia e pelikanit dalmat, një specie nën kërcënim, si dhe flamingove më të mëdhenj dhe mijëra llojeve të tjera të shpendëve.

Ne kaluam midis rrugëve ujore me një motobarkë të vogël herët në mëngjes, dhe më pas ecëm me biçikletë 12 milje përgjatë brezit të tokës midis lagunës dhe detit, për të qenë në kohë për një drekë të gatuar në shtëpi në banesën e familjes Adriatik.

Në Tragjas u ngjitëm në mal ndërsa dielli perëndonte dhe mbërritëm në kasollen e barinjve, që i përket Sofos dhe Dhuratës, të cilët na mirëpritën me raki të përgatitur me kanellë, mjaltë dhe ëmbëlsira.

Ndërsa muzgu largohej, Sofo dhe Dhurata na shërbeu dhi të pjekur në skarë, patëllxhanë, speca dhe djathëra të sapobërë për darkë, dhe raki të bërë vetë.

Ditën e fundit e kaluam duke eksploruar ‘qytetin e një mijë dritareve’, Beratin, i njohur për shtëpitë e tij të larta otomane.

Pse duhet të vizitoni Shqipërinë?

– Shqipëria është një destinacion i përballueshëm. Darka për dy persona përfshirë pijet, kushton 20-25 paund.

– Ofron shumë aktivitete për udhëtarët aktivë, nga mundësitë për ecje në malet spektakolare deri tek sporti Kayaking në lumenjtë dhe liqenet e pastër kristal.

– Adhuruesit e historisë do të kënaqen duke mësuar për të kaluarën e vendit, e cila përfshin ilirët e lashtë, romakët, bizantinët dhe, së fundmi, komunistët.

Top Channel