Inzaghi: Milan kundërshtar i vështirë! Derbi nuk është vendimtar, por duhet ta fitojmë për tifozët

15/09/2023 16:16

Trajneri i Interit, Simone Inzaghi, ka folur për mediet për ndeshjen më të rëndësishme të javës, atë ndaj Milanit, ndërsa jemi në prag të derbit që luhet këtë të shtunë duke nisur nga ora 18:00 dhe që transmetohet live në SuperSport/Digitalb.

Inzaghi është pyetur për ndryshimin që ka pësuar Milani këtë sezon dhe për impaktin që ka dhënë.

Interi vazhdon punën e vitit të kaluar, Milani ka ndryshuar.  Çfarë treguesish ju kanë dhënë ndeshjet e para të kampionatit?

“Duke parë skuadrat, po flas për 11-shet startuese, ne ndryshuam dy lojtarë dhe Milani mendoj tre-katër. Nuk ka shumë ndryshim, janë dy skuadra që kanë rinovuar shumë, të dyja kanë filluar mirë dhe me identiteti i tyre. Nesër nuk është vendimtare, por ne të gjithë e dimë se çfarë do të thotë për fansat tanë.”

A po mendoni të bëni diçka të veçantë për të bllokuar Leaon?

“Ai është një lojtar i cilësisë më të lartë. Ne do të përpiqemi të marrim masa, siç bëjmë gjithmonë.”

Çfarë do të thotë fitorja e derbit?

“Do të ishte një mesazh i bukur. Pastaj për sa i përket rrjeteve apo parashikimeve, këto janë gjëra që nuk më pëlqejnë dhe e kam thënë gjithmonë kështu. Deri tre ndeshje më parë thuhej se Interi ishte përkeqësuar sepse humbëm lojtarë shumë të rëndësishëm. Ne nuk përmbahemi, e dimë se çfarë do të thotë kjo fanellë, por e dimë gjithashtu se kemi kundërshtarë të fortë.”

Milani luan futboll më sulmues dhe aktiv. A mund t’ju japë kjo disa probleme apo disa avantazhe më shumë?

“Të parashikosh tani është diçka që nuk mund t’i përgjigjem, e di që përballen me njëra-tjetrën dy skuadra që janë në formë të mirë, që po luajnë futboll të shkëlqyer, që vijnë në këtë ndeshje me sigurinë se kanë pasur një parasezon të shkëlqyer dhe të cilët duhet të organizojnë një ndeshje të rëndësishme pas një periudhe në të cilën kishin shumë lojtarë jashtë”.

Top Channel