Bombarduesit rusë fluturojnë mbi ujërat e Arktikut

14/09/2023 17:22

Dy bombardues strategjikë rusë Tu-95MS kanë kryer një patrullë mbi ujërat neutrale të deteve Barents dhe Norvegjisë, raportojnë agjencitë ruse të lajmeve.

Sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes, patrulla ishte planifikuar dhe zgjati rreth katër orë.

Kjo nuk është hera e parë që Rusia dërgon bombardues strategjikë në ujërat neutrale dhe muajin e kaluar dy bombardues strategjikë rusë me raketa u dërguan në rajon. Ministria ruse tha në atë kohë se avionët kryen fluturimin e tyre në përputhje me rregullat ndërkombëtare.

Fluturimet e rregullta të avionëve të Rusisë mbi ujërat neutrale janë të rëndësishme si ushtarakisht ashtu edhe politikisht.

Nga një perspektivë ushtarake, ajo i lejon Rusisë të ruajë aftësinë e saj operacionale dhe të mbledhë inteligjencë. Dhe politikisht fluturime të tilla mund të çojnë në tensione me vendet perëndimore pasi fluturimet ndonjëherë mund të afrohen me kufijtë e vendeve të tjera.

Top Channel