Shënoi për Çekinë, Cerny: Një turp i madh që dolëm me një pikë, ne duhet të fajësojmë veten

08/09/2023 11:08

Autori i golit të Çekia në ndeshjen e së enjtes kundër Shqipërisë, që u mbyll me barazimin 1-1, Vaclav Cerny konfirmoi formën e tij të mirë.

Duke folur për mediet vendase, pas këtij barazimi, përtej aspektit personal, sulmuesi i Wolfsburgut u shpreh i zhgënjyer për rezultatin e marrë nga ekipit i tyre.

Jeni penduar për barazimin?

Ne nuk e marrim rezultatin si të mirëqenë dhe është turp i madh që nuk e menaxhuam ndeshjen. Ne duhet të fajësojmë veten.

Pse?

Krijuam më pak se sa donim. Ne nuk ishim aq të rrezikshëm në situata të caktuara. Shqiptarët ishin të ashpër, ne e dinim këtë.

Prapëseprapë, ti ishe duke udhëhequr.

Po, në fund të pjesës së parë ishim të rrezikshëm dhe në përgjithësi kishim gjithçka nën kontroll pas golit. Thjesht në njëfarë mënyre nuk e përfunduam ndeshjen siç duhej. Ne donim të shënonim të dytin, do të ishte shumë e rëndësishme.

Jeni mërzitur që u zëvendësuat dhe i ndoqët minutat e fundit nga pankina?

E them në mënyrë të përsëritur. Nuk është se jam inatosur me askënd. Nëse mundem, dua ta ndihmoj skuadrën deri në sekondën e fundit. Kjo është e vetmja gjë që qëndron pas gjithçkaje. U ndjeva mirë gjatë rotacionit.

Por ju e ndihmuat ekipin duke shënuar një gol. Nga ky këndvështrim, kënaqeni?

Sigurisht, unë jam këtu si për asist ashtu edhe për golat. Por do ta ndërroja golin tim me tre pikët, nëse do kisha mundësi.

Gjuajtja juaj u verifikua nga VAR, ishit i sigurt që nuk ishit pozicion jashtë loje?

100% jo. Hapi im i fundit ishte kthimi për të ndihmuar veten, por nuk e kisha vënë re nëse isha prapa mbrojtësve apo jo. Gjithçka ndodhi kaq shpejt. Kryesisht doja të shënoja një gol.

A është shorti një komplikim i madh në rrugën drejt EURO?

Ne donim të fitonim dhe ta bënim më të lehtë kualifikimin, por nga ana tjetër jemi të parët pas katër ndeshjeve. Kjo është pozitive, ne kemi gjithçka në duart tona. Do të doja që të gjithë të mendojmë se ne jemi gjallë dhe jemi aty ku kemi dashur të jemi.

Por tani do të ndesheni me Shqipërinë dhe Poloninë jashtë.

Siç them unë, ne nuk e marrim situatën lehtë. Por nëse fitojmë, do të kemi gjithçka në duart tona.

Top Channel