Ministri turk mbështet kërkesat e Rusisë për rinisjen e marrëveshjes së eksporteve të grurit (fotot)

31/08/2023 19:10

Ministri i jashtëm turk Hakan Fidan tha sot gjatë një vizite në Moskë se vendi i tij mbështet kërkesat e Rusisë për eksportet e drithit dhe fertilizuesve të saj, duke e quajtur një “bazë e përshtatshme për ringjalljen e marrëveshjes së Detit të Zi për drithin”.

“Iniciativa do të sjellë stabilitet për ushqimin”, tha më tej Fidan në konferencën me homologn rus Sergei Lavrov.

Ky i fundit shtoi se Rusia është e gatshme të dërgojë deri në 1 milionë ton grurë me çmim të reduktuar drejt Turqisë.

Vizita e Fidan duket se përgatit skenën për një samit mes presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan dhe Vladimir Putin në Sochi, që pritet në javën e parë të shtatorit.

Muajin e kaluar Rusia u tërhoq nga marrëveshja e grurit që ishte ndërmjetësuar nga Turqia dhe mbështetur nga OKB.

Tashmë si Ukraina dhe Rusia raportohet se kanë përgatitur plane për shpërndarjen e grurit jashtë kuadrit të marrëveshjes.

Moska është ankuar më herët se marrëveshja e mëparshme vendoste kufizime të tërthorta ndaj eksportit të grurit dhe fertilizuesve të saj, duke i kufizuar aksesin në sistemet globale të pagesave dhe sigurimeve.

Lavrov sot përsëriti qëndrimin se do të rikthehet te marrëveshja vetëm me plotësimin e kërkesave.

Fidan tha se Turqia kërkon që procesi të nisë me “mirëkuptim dhe përgjigje ndaj kërkesave të Rusisë”.

FOTO GALERI
1/3
Muajin e kaluar Rusia u tërhoq nga marrëveshja e grurit që ishte ndërmjetësuar nga Turqia dhe mbështetur nga OKB.

Top Channel