Forcat ukrainase përparojnë në jug të Robotyne, heqin minat nga zona

30/08/2023 14:41

Forcat ukrainase kanë avancuar në një zonë rreth pesë kilometra në juglindje të Robotyne, ka raportuar një institut amerikan.

Kjo vjen pasi Ukraina tha se ata kishin pushtuar qytetin strategjik javën e kaluar. Trupat po heqin minat nga zona.

Robotyne është afër Tokmak – një qendër e rëndësishme hekurudhore dhe rrugore për rusët.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës raportoi se forcat kryejnë operacione sulmuese në drejtim të Bakhmut dhe Melitopol, në rajonin perëndimor të Zaporizhzhia, tha Instituti për Studimin e Luftës.

Ndërkohë, vëzhguesit ushtarakë rusë raportojnë se forcat e saj janë të cenueshme si në rajonin lindor ashtu edhe atë perëndimor të Zaporizhzias.

“Një komandant batalioni ngriti shqetësime për mbrojtjen ruse në zonë, duke theksuar në mënyrë specifike humbjet e rënda të Rusisë, forcat e rraskapitura, aftësitë e dobëta kundër baterive dhe mungesën e rezervave”, tha ISW.

Top Channel