Italia e Veriut vazhdon të luftojë kundër motit shumë të keq të hënën, me shumë rajone të prekura nga reshjet e rrëmbyeshme, stuhitë me bubullima të forta, erërat e forta dhe rrëshqitjet e dheut.

Qyteti Trieste u përmbyt pasi një shi i rrëmbyeshëm me stuhi goditi qytetin në rajonin verilindor Friuli Venezia Giulia.

Shumë banorë dhe turistë u strehuan në baret historike, derisa erërat shpërndanë tavolina kafenesh dhe mobilje të tjera të jashtme, shkruan ANSA.

Stuhia solli një sasi të madhe uji në qendër të qytetit për 20 minuta.

Në anën tjetër të Italisë në rajonin veriperëndimor të Piemonte, zjarrfikësit dhe policia e Karabinierëve u desh të ndërhynin me një borëpastruese për të çliruar disa makina që ishin bllokuar në dëborë të madhe në Colle dell’Agnello pranë Cuneos në kufirin midis Italisë dhe Francës.

Nuk ka të lënduar, ndërsa rruga ka mbetur e mbyllur.

Situata ishte gjithashtu kritike në Lombardi në veri, ku një duzinë njerëz u evakuuan si masë paraprake në fshatin e vogël Santa Lucia në Valdisotto pranë Sondrio për shkak të përmbytjes së pjesshme të lumit Frodolfo në bashkimin e tij me lumin Adda të hënën në mëngjes.

Të dielën, rajoni bregdetar veriperëndimor i Liguria u godit nga stuhi të mëdha, me 80 mm shi që ranë në më pak se një orë vetëm në Genoa.

Reshjet shkaktuan përmbytje të gjerë të rrugëve, duke çuar në mbylljen e metrosë së qytetit dhe nënkalimeve.

Top Channel