Rusia sulm me dron në Danub, shkatërrohen 13,000 tonë drithë

23/08/2023 17:19

Një sulm me dronë në objektet e grurit në lumin Danub në rajonin e Odesës ka lënë të shkatërruara 13,000 tonë drithë të destinuara për të shkuar në Egjipt dhe Rumani.

Shifrat u konfirmuan nga zëvendëskryeministri i Ukrainës, Oleksandr Kubrakov.

“Kapaciteti eksportues i portit të Izmailit është ulur me 15% pas grevës brenda natës”, njoftoi Kubrakov.

Danubi është një nga rrugët përfundimtare “më të sigurta” për Ukrainën për të transportuar grurë pasi Rusia u tërhoq nga një marrëveshje e mëparshme e drithit në Detin e Zi.

Kubrakov tha se Rusia synon të ndalojë eksportet bujqësore ukrainase.

Top Channel